185

 

Ferenc pápa visszatért Rómába



„Hazaérkeztem és biztosítlak benneteket, hogy örömöm sokkal nagyobb, mint a fáradtság, amit érzek”. – ezzel a rövid Twitter-üzenettel fordult követőihez a Szentatya, miután gépe leszállt Róma Ciampino repülőterén, ahonnan helikopter helyett autón tért vissza a Vatikánba.

„Mielőtt visszatért volna a Vatikánba, a pápa megállt egy rövid imára, közel tíz percre a Santa Maria Maggiore-bazilikában, ahol köszönetet mondott a Szűzanyának az ifjúsági világtalálkozóért. A bazilika bejáratánál néhány fiatal, akik meglátták a Szentatyát, rövid beszélgetést folytattak vele, és a pápának ajándékoztak egy polót illetve egy labdát, amit Ferenc pápa felajánlott Szűz Máriának” - tájékoztatott a szentszéki szóvivő.

„Több mint három millióan vettek részt a nemzetközi ifjúsági programot lezáró szentmisén a Copacabana tengerparton. Hatalmas siker – így összegezte a szentszéki szóvivő a pápai utat. – Természetesen nagy vonzerő volt, hogy Ferenc pápa az első latin-amerikai pápa, de kommunikációs képessége is jelentősen hozzájárult a sikerhez, ha külsődlges szempontból tekintünk az útra. Federico Lombardi annak a reményének adott hangot, hogy belső, tartalmi nézőpontból is hasonlóan eredményes volt a látogatás: vagyis, hogy a résztvevők befogadták azt az üzenetet, amelyet a pápa közvetíteni kívánt feléjük”.





 

A hit erejére hívta fel a figyelmet Erdő Péter bíboros a HungaRió záró szentmiséjén


"Vigyünk hitet az életünkbe! Kérjük Krisztust, ajándékozzon nekünk hitet, mert ettől fáradt korunk, szürke éveink felragyognak, értékessé válnak és hordozói lesznek annak a boldogságnak, amely minden elképzelést felülmúl" - mondta a bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek a HungaRio nemzeti ifjúsági találkozó záróeseményén.

Ferenc pápát idézve Erdő Péter azt hangsúlyozta: a Szentlélek képes átformálni bennünket, megvilágítani a jövőbe vezető utat, és szárnyakat adni reményünknek, hogy örömmel járjunk utunkon.

Beszédében Erdő Péter az imádságról szólt. A felolvasott evangéliumi szakaszban (Lk 11,1-13) Jézus imádkozni tanít minket. Bemutatja és ki is fejti, hogyan imádkozzunk, de azt is, hogy mit mondjunk, mit kérjünk Istentől. Nem kérünk a Miatyánkban gazdagságot, csak azt, ami az életünk fenntartásához szükséges. A mindennapi kenyeret. A bűneink bocsánatát. A védelmet a kísértések ellen. Mert ha hiszünk is Istenben, mégis hajlamosak vagyunk rá, hogy a pillanatnak éljünk. Szabad az akaratunk, de gyengék vagyunk. Isten védelmét kérjük, szabadító erejét a Gonosszal szemben. Ezek hát az ember igazi szükségletei Isten szemében - mondta.

Erdő Péter szentbeszédében szorgalmazta a napi szentáldozást, amelyet olyan "erőforrásnak és boldogságnak" nevezett, amit már itt, a Földön átélhetünk. "A nap egysége az Istennel való kapcsolatunk eleven életének is. Erre a Földre szánt a teremtő és része akar lenni az itteni életünknek" - fogalmazott.

Az esztergom-budapesti érsek úgy vélte: nehéz minden napot a kegyelemben tölteni, kérni kell Isten védelmét és bocsánatát. "Isten nem fárad bele, hogy nekünk megbocsásson, mi fáradunk bele, hogy újra és újra bocsánatot kérjünk tőle" - idézte a bíboros Ferenc pápa megválasztása után mondott szavait.

Erdő Péter hangsúlyozta: ebbe nem szabad belefáradni, kérni kell Isten bocsánatát, védelmét, kegyelmét, hogy "ő vegye szerető irányítása alá az életünket". "Soha ne fáradjunk bele, hogy újra és újra szentségi gyónásban kérjük és fogadjuk el irgalmát, éltető szeretetét" - fogalmazott a főpásztor.

A beszéd teljes szövege olvasható itt.





 

Menjetek, ne féljetek, szolgáljatok – Ferenc pápa szentbeszéde az Ifjúsági Világtalálkozót lezáró szentmisén


Vasárnap délelőtt ünnepi szentmise zárta le Rio de Janeiro-i Ifjúsági Találkozót, melynek végén a Szentatya bejelentette, hogy a következő találkozót 2016-ban Krakkóban tartják.

A szentmisét, amint az előző esti imavirrasztást is eredetileg egy erre az alkalomra kialakított hatalmas térre tervezték, ám a rendkívül rossz időjárás miatt a „Campus Fidei” használhatatlanná vált. Brazíliában most tél van, de a hőmérséklet Rio-ban nem szokott 18-20 fok alá süllyedni.

A szentmisét az immár ismerős fehér homokkal borított Copacabana tengerparton felállított oltárnál mutatta be a pápa, délelőtt 10 órai kezdettel, amikor Európában már délután 3 óra volt. A szentmise elején a brazil papokból álló énekkar a találkozó himnuszát énekelte, a mise többi énekét országszerte meghirdetett verseny győzteseinek a szerzeményeiből válogatták. A szentmisén jelen volt Dilma Roussef elnökasszony és számos más közméltóság. Argentínából megérkezett Cristina Fernandez elnök is. Számítások szerint 40 ezer argentin hívő tisztelgett a honfitárs Ferenc pápa előtt ezekben a napokban. A riói polgármester nyilatkozata szerint a zárószentmisére 3 milliónál is több fiatal érkezett. Az imavirrasztáson résztevő fiatalok közül sokan hálózsákban a tengerparton töltötték az éjszakát.

„Menjetek és tegyetek tanítványommá minden népet. Jézus e szavait ma a fiatalokhoz intézi. Szép élmény volt a világtalálkozón való részvétel, az, hogy a négy égtájról érkezett fiatalok közösen élték meg a hitet. Ám most neked menned kell, hogy ezt az élményt közöld másokkal is. Jézus arra hív, hogy légy tanítványa ebben a küldetésben” – mondta homíliájában a pápa.

A szentmise olvasmányai három kulcsszót tartalmaznak: „menjetek”, „ne féljetek”, „szolgáljatok”. Az első tehát a menjetek. Rio-ban itt ezekben a napokban a Jézussal való közös találkozás szép és örömteli élményében volt részük. Ez azonban ne maradjon becsukva életükbe, a plébánia, a mozgalom, a közösség kis csoportjába. Ez olyan lenne, mintha elvonnánk az oxigént a tűztől, a hit ugyanis olyan, mint a tűz, a láng, amely annál jobban lobog, minél jobban osztozunk benne, hogy mindenki megismerje, szeresse és megvallja Jézus Krisztust, a világegyetem és a történelem Urát.

Figyelem, Jézus nem azt kéri, hogy menjetek, hogy ha lesz hozzá kedvetek és egy kis időtök. A hitélményben való osztozást, a tanúságtételt, az evangélium hirdetését az Úr Jézus az egész egyházra, vagyis személy szerint rád is bízta. Ez egy parancs, ám nem a hatalomból, hanem a szeretet erejéből fakad, hiszen Jézus elsőként jött közénk és teljesen nekünk ajándékozta magát, hogy üdvözítsen minket és megmutassa nekünk Isten szeretetét és irgalmát. Nem szolgák vagyunk tehát, hanem szabad emberek, Jézus barátai és testvérei, aki nemcsak küld minket, hanem velünk is van ebben a küldetésében.

Hova küld bennünket Jézus? Mindenkihez, határok nélkül, az evangélium nem keveseknek van fenntartva, hanem mindenkié. Nem kell félni attól, hogy elvigyék Krisztust minden környezetbe, azokhoz is, akik a legtávolibbnak és közönyösebbnek tűnnek, az életek perifériájára. Az Úr Jézus mindenkit keres, és azt akarja, hogy érezzék irgalma és szeretete melegét.

Azt szeretném, ha ez a küldetés különösen visszhangozna a latin-amerikai egyház fiataljaiban, azokban, akik elkötelezték magukat a földrész missziójában, a püspökeik szándéka szerint. Brazíliának és egész Latin-Amerikának szüksége van Krisztusra. Erre a földrészre eljutott az evangélium híre, megjelölte életét, útját és sok gyümölcsöt termett. „Most a hithirdetés rátok van bízva, hogy új és új erővel hangozzék fel. Az egyháznak szüksége van a fiatalok lelkesedésére, kreativitására és örömére. Boldog José de Anchieta, a hit nagy brazil apostola, mindössze 19 éves volt, amikor misszióba indult. Tudjátok-e, hogy mi a legjobb eszköz a fiatalok evangelizálására? Egy másik fiatal – mondta a Szentatya.

A szentmise olvasmányainak másik kulcsszava: félelem nélkül. De hogyan hirdessem az evangéliumot, ha nincs rá megfelelő készültségem. „Kedves barátom – hangzott a pápa válasza: az ijedtség nem sokban különbözik attól, amit Jeremiás érzett, aki ugyanolyan fiatal volt, mint ti, amikor Isten meghívta őt, hogy legyen prófétája. Jézus ezt ígérte tanítványainak is: „Én veletek vagyok minden nap.” Ez valóban így van, Jézus soha nem hagy bennünket egyedül, mindig mellettünk halad.

Jézus nem azt mondta, hogy menj, hanem azt, hogy menjetek. Együtt hív meg bennünket. „Kedves fiatalok érezzétek tehát az egész egyház társaságát és a szentek közösségét ebben a küldetésben. Ha közösen nézünk szembe a kihívásokkal, akkor erősebbek vagyunk, felismerjük, hogy több energiával rendelkezünk, mint gondoltuk. Ferenc pápa szavait ezután a fiatalokat ide elkísérő papokhoz intézte és arra kérte őket, hogy továbbra is nagylelkűen és örömmel kísérjék útjukon a fiatalokat, hogy nem érezzék magukat egyedül, amikor elkötelezik magukat az egyház szolgálatában.

A harmadik kulcsszó: a szolgálat. A szentmise elején felhangzott zsoltár így hangzik: Énekeljetek új éneket az Úrnak. Engedjétek, hogy életetek azonos legyen Jézuséval – kérte a pápa -, hogy az ő érzései, gondolatai, tettei töltsék el életeteket. Pál apostol mindenki szolgája lett, hogy hirdesse Jézust. Evangelizálni azt jelenti, hogy én magam elsőként tanúsítom Isten szeretetét, lemondok az önzésről, és megmosom testvéreim lábát, Jézus módjára.

Ferenc pápa homíliáját ezzel a fiatalokhoz intézett felhívással zára: Jézus Krisztus, az egyház és a pápa számít rátok. Mária, Jézus és mindannyiunk Édesanyja oltalmazzon benneteket gyöngédségével. Menjetek és tegyetek tanítvánnyá minden népet.





 

Ferenc pápa Úrangyala imádság előtti beszéde



Találkozunk a következő Ifjúsági Világtalálkozón 2016-ban a lengyelországi Krakkóban – mondta Ferenc pápa Úrangyala imádság előtti beszédében.

A szentmise végén, amellyel felemeltük Istenhez dicsőítő énekünket és hálánkat minden kegyelemért, amelyet az Ifjúsági Világtalálkozón kaptunk köszönetet mondok Orani Tempesta riói érseknek, Stanislaw Rylko bíborosnak és a fiataloknak mindazért az örömért, amelyet kaptam tőletek ezekben a napokban - kezdte az Úrangyala előtti beszédét a Szentatya.
Mindannyiótokat magammal viszem szívemben! Majd kérte, hogy fordítsák Szűz Mária felé tekintetüket. Ezekben a napokban Jézus határozottan megismételte hívását, hogy legyünk misszionárius tanítványai.
Meghallgattátok a Jó Pásztor szavát, aki név szerint hívott benneteket és felismertétek hangját, ami hívott benneteket (vö. Jn 10,4). Igaz talán, hogy ebben a szívetekben visszhangzó hangban megéreztétek Isten szeretetének gyengédségét? Megtapasztaltátok Krisztus közös követésének szépségét az egyházban? Jobban megértették, hogy az Evangélium a válasz egy teljesebb élet iránti vágyra? – tette fel a kérdéseket a Szentatya.

A Szeplőtelen Szűz közbenjár értünk a Mennyben, mint jó anya, aki védelmezi fiait. Szűz Mária tanítsa meg nekünk létezésével, hogy mit jelent misszionárius tanítványnak lenni. Minden alkalommal, amikor imádkozzuk az Úrangyalát, emlékezzünk az eseményre, amely örökre megváltoztatta az emberek történetét. Amikor Gábor angyal bejelentette Máriának, hogy Jézus, az Üdvözítő Anyjává válik, Ő anélkül, hogy megértette volna ennek a hívásnak a teljes értelmét, rábízta magát Istenre és így válaszolt: „Az Úr szolgáló leánya vagyok: történjék velem szavaid szerint” (Lk 1,38).

Ezt követően mit cselekedett? – tette fel a kérdést a pápa. Miután megkapta a kegyelmet, hogy a testté lett Ige Anyja lesz, nem tartotta meg magának az ajándékot; útra kelt, kilépett otthonából és elsietett, hogy segítse rokonát Erzsébetet, akinek szüksége volt segítségre (vö. Lk 1,38-39). Végrehajtott egy szeretetcselekedetet, a konkrét segítség egy gesztusát, Jézust hordozva méhében. És ezt a gesztust sietve végrehajtotta! – hangsúlyozta Ferenc pápa.

Kedves barátaim, ez a példa számunkra. Ő, aki megkapta Istentől a legértékesebb ajándékot, válaszának első gesztusaként elindult, hogy szolgáljon és elvigye Jézust. Kérjük Szűz Máriát, hogy segítsen nekünk is, hogy át tudjuk adni Krisztus örömét családtagjainknak, társainknak, barátainknak, mindenkinek. Ne féljetek nagylelkűnek lenni Krisztussal. Megéri! Kilépni magunkból és bátran, nagylelkűen elindulni, hogy minden ember találkozhasson az Úrral.

Kedves fiatalok, találkozunk a következő Ifjúsági Világtalálkozón 2016-ban a lengyelországi Krakkóban. Szűz Mária anyai közbenjárásáért kérjük a Szentlélek világosságát utunkra, amely elvisz bennünket a hit és Krisztus szeretete örömteli ünneplésének következő állomásához – zárta Úrangyala imádság előtt mondott beszédét Ferenc pápa a Rio de Janeiro-i Ifjúsági Világtalálkozó zárószentmiséjén.





 

Miatyánk, legyen meg a te akaratod!



P. Szabó Ferenc elmélkedése az évközi 17. vasárnapra

Az Úr Jézus az apostolok kérésére megtanítja övéit a legszebb imádságra, a Miatyánkra. A Lukácsnál szereplő szöveg kissé rövidebb a Máté-szövegnél, amelyet naponta imádkozunk. Jó az, ha időnként végigelmélkedjük az ima szövegét, nehogy a megszokottság miatt mechanikusan – a tartalomra nem figyelve – ismételjük a kéréseket.

Már a Miatyánk megszólítás is magába sűríti az istengyermekségről szóló jézusi üzenet lényegét: mivel a Fiúban, Jézus Krisztusban az Atyaisten fogadott gyermekei lettünk, a Fiúhoz hasonlóan bizalmas atyánk megszólítással fordulhatunk Istenhez. Tudjuk, hogy Jézus sokszor az arám ABBA – édesapa - kifejezést használta személyes imájában, például az Olajfák hegyi gyötrődéskor. Márk megőrizte az eredeti arám szót. Ugyanígy Szent Pál a Római levél 8. fejezetében, amikor a Szentlélek által kapott istengyermekség kegyelméről ír.

A hívő keresztény minden kérésével, bizalommal fordulhat a szerető és gondviselő Atyához, de mindig azzal a ráhagyatkozással, hogy Ő nálunk jobban tudja, mire van szükségünk, mi szolgálja jobban Isten országa ügyét és üdvösségünket. „Legyen meg a te akaratod!” Sokszor nem értjük, miért hallgat az Isten, miért nem teljesíti kéréseinket, ha bajainkban Hozzá kiáltunk. Van úgy, hogy próbára tesz, vagy oltókése megmetsz bennünket, hogy új szépségeket teremjünk, a szeretet gyümölcseit hozzuk. Jézus maga nem adott magyarázatot a szenvedésre, hanem magára vette az emberi nyomorúságot, a bűnt és a szenvedést, felvitte a keresztre, halálával és feltámadásával megszabadított bennünket, és az isteni élet reményét alapozta meg.

Annyi bizonyos, hogy a kérő imádság megértése a legnehezebb teológiai probléma, vagy inkább misztérium. Isten örök üdvösségterve valósul meg a történelemben, ebbe kell bizalommal beilleszkednünk, keresve Isten ránk vonatkozó akaratát. Nem vagyunk fatalisták, Isten nem rángat bennünket dróton bábuként, hanem cselekvésre, közreműködésre hív. Aki megteszi azt, ami tőle telik, annak az Úr megadja a szükséges kegyelmet. Istenre hagyatkozunk, de nem hagyjuk el magunkat, nem hagyatkozunk a sorsra. Mi nem látjuk, nem értjük sokszor, hogy mi miért történik velünk, de biztosak lehetünk, hogy az Istent szeretőknek minden a javukra válik (Róm 8, 28). Ahogy egy portugál közmondás állítja: Isten egyenesen ír görbe vonalakkal is. És még azt olvassuk Szent Lukácsnál, hogy az Atya egy kérést mindig meghallgat, azt, amikor gyermekei a Szentlelket kérik tőle (11,13).

Fejezzük be elmélkedésünket boldog Charles de Foucauld imájával:

A ráhagyatkozás imája:

Atyám,
rád hagyatkozom,
tedd velem azt, ami neked tetszik.
Bármit teszel is velem,
megköszönöm.
Kész vagyok mindenre,
csak akaratod teljesedjék bennem
és minden teremtményedben.
Semmi mást nem óhajtok, Istenem!
Kezedbe ajánlom lelkemet,
neked adom, Istenem,
szívem egész szeretetével,
mert szeretlek téged,
és a szeretet sürget,
hogy egészen neked adjam magam,
hogy fenntartás nélkül
kezedbe helyezzem életemet,
határtalan bizalommal,
mert te vagy az én Atyám. (Lk 11, 1-13)





 

„Ez a Via Crucis a fiatalokkal folytatott párbeszéd, amely keresztény cselekvésre késztet” – nyilatkozta a copacabana-i keresztút koreográfiájának művészeti vezetője

Július 26-án, pénteken este Ferenc pápa helikopteren érkezett meg a Fort Cobe katonai bázisra, amely egyben a riói Ifjúsági Világtalálkozó médiaközpontjának is otthont ad.

A Szentatya fehér dzsipje végighaladt a copacabana-i tengerparton a több mint egy millió hívő között, akik a szokásos, mindent felülmúló lelkesedéssel fogadták érkezését. Az öt km-es útvonalon Ferenc pápa többször is leállíttatta az autót, hogy személyesen köszönthesse a fiatalokat, megáldjon gyermekeket. A tengerparti „Avenida Atlantica” sugárúton 900 méteres szakaszon állították fel a keresztút 14 stációját. A minden részletében legaprólékosabban kidolgozott koreográfiát Ulysses Cruz színházi és TV-rendező tervezte meg, a kivitelezésben 700 önkéntes, valamint számos hivatásos színművész vett részt. A keresztet váltakozva különböző nemzetiségű fiatalok vitték egyik állomástól a másikig. Minden stációnál továbbá más és más kisebbségi, társadalmilag törékeny, kirekesztett csoport képviselői jelentek meg a színen. A kilencedik állomást a fogyatékosoknak szentelték, amikor kerekeskocsin élő emberek töltötték meg a pódiumot.

Az elmélkedések szövegét két, Brazíliában jól ismert pap, Zezinho és Joãozinho írta, akik mint dalszerző énekesek is híresek. A fiatalok egzisztenciális kérdéseiből indultak ki és a következő témákat dolgozták fel: egy fiatal misszionárius, egy megtért fiatal, egy elvonókúrán lévő kábítószeres, minden anya szóvivője, egy szeminarista, egy szerzetesnő, aki az abortusz ellen küzd, egy szerelmespár, a szenvedő nők szóvivője, egy kerekeskocsin élő fiatal, a társadalmi hálózatokat használó fiatal, egy börtönfogoly, egy börtönpasztorációban elkötelezett fiatal, egy terminális állapoban lévő fiatal beteg, egy hallássérült fiatal, fiatalok Észak- és Dél-Amerikából, a Karib-tenger térségéből, Óceániából, Európából, Ázsiából. Ravel Cabral művészeti igazgató megállapította: „Ez a Via Crucis a fiatalokkal folytatott párbeszéd. Hogyan hat a mai fiatalokra Krisztus szenvedése? Egy olyan út, amely szolidaritásra szólít fel”. Nem pusztán feltárja a problémákat, hanem arra buzdítja a fiatalokat, hogy konkrét szolidaritással, keresztény cselekedetekkel válaszoljanak rájuk.

A X. stáció elmélkedését a világháló rabjainak szentelték:
„Itt vagyok, Uram Jézus, Megváltó Krisztus! A te szíved sokféle módon megtanítja, hogy hogyan mozdítsuk elő a szeretetközösséget. Ehhez a nemzedékhez tartozom, amely az internet révén tartja fent a kapcsolatokat. Tudom, hogy a társadalmi hálózatok lehetőséget adnak a valódi kapcsolatok építésére, de ugyanakkor vigyáznom kell, hogy ne váljak túszává szerteágazó, szétszórt hatalmuknak, amely megfosztja a fiatalokat identitásuktól. Például ki vagyunk téve annak a veszélynek, hogy manipulálják értelmünket. Ez odáig vezethet el, hogy teljesen elkülönítenek bennünket vallási, társadalmi, politikai jogainktól. Miközben szemlélem teljes megsemisülésedet a keresztúton, arra kérlek nemzedékem nevében: add meg a kegyelmet és taníts meg minket arra, hogy hogyan evangelizáljunk a „digitális földrészen”. Figyelmeztess minket: fennáll a lehetősége annak, hogy internet-függővé válunk, vagy nem tudunk különbséget tenni a valós és a virtuális között. Az a veszély fenyeget, hogy a hálózat személytelen kapcsolatait felcseréljük a hiteles találkozásokkal, a közvetlen, személyes párbeszéddel.

Az utolsó, XIV. állomás jelenetét a pápai pódiumon mutatták be, amelyen Ferenc pápa mellett helyet foglalt az Argentínából, külön a Szentatya kívánságára érkezett „cartoneros” – a kirekesztett, munkát, társadalmi biztosítást egyik napról a másikra elveszített és „kartonpapír” guberálókká váltak 35 képviselője.





 

Megszólalt Ferenc pápa húga


María Elena Bergoglio, Ferenc pápa Argentínában élő húga nyilatkozott a spanyol konzervatív ABC-nek a brazíliai ifjúsági világtalálkozó (JMJ) alkalmából.

Elmondta, hogy nem tartott a pápaval sem ő, sem a család fiatalabb tagjai, mert nem lehettek volna vele, s a tévéből jobban figyelemmel tudják kísérni brazíliai látogatását.

Elérzékenyülten ismerte el, hogy örömmel látja, mekkora szeretettel fogadták bátyját Rio de Janeiróban, ezért nem félti a hívek közelségétől. Az a tudat is örömmel tölti el, hogy mennyire boldognak látja testvérét, amiért kapcsolatot létesíthet az emberekkel.
Nem tud elszigetelődni, és most is pontosan úgy éli meg hitét, ahogy azelőtt – mondta. Mindig gyengéd, és atyai módon bánt híveivel és családtagjaival, de hatalmas eltökéltséggel, főleg akkor, ha Jézus Krisztusról volt szó. Csak ámul energiáján, ahogy a Katolikus Egyházat irányítja.

Azt is elárulta Ferenc pápa utolsó élő húga – a többi három testvér már nem él –, hogy amikor testvérét megválasztották március 13-án, és telefonon sikerült beszélniük, akkor nem a pápához, hanem a bátyjához szólt. María Elena családjának élete megváltozott, mert szinte egyfolytában csörög a telefonjuk. Testvérével nem beszélnek telefonon mindennap, csak akkor, amikor az ő ideje engedi.

Csak Isten tudhatja, hogy mi vár ránk pápaságának évei alatt, láthatjuk egymást, de testvérem megingathatatlan hitében és meggyőződéseiben, és küzdeni fog értük – szögezte le María Elena Bergoglio.





 

A fiatalok bíznak Ferenc pápában



Szimpatikusnak, megbízhatónak, a társadalom problémáit átérzőnek tartják Ferenc pápát az olasz és külföldi fiatalok a riói ifjúsági találkozó előtt közölt felmérés szerint.

Kilencezer 18-29 év közötti, különböző nemzetiségű és vallású fiatalt kérdeztek a márciusban megválasztott egyházfőről, magukat ateistának valló fiatalokat is. A válaszok alapján a fiatalok 91 százaléka szerint Ferenc pápa személye szimpátiát sugall; 85 százalék úgy látja, az egyházfő közel áll a szegényekhez és mindazokhoz, akik nehézségben élnek; 83 százalék szerint Ferenc pápa olyan katolikus, aki ráérez a társadalomban végbemenő változásokra és újdonságokra. A fiatalok több mint 70 százaléka azt nyilatkozta, Ferenc pápa olyan ember, akiben meg lehet bízni.

A válaszadók 56 százaléka katolikus vallású volt, 28 százalék más valláshoz tartozott, a többiek nem hívőknek nevezték magukat.

A felmérés szerint az egyházfőről pozitívan nyilatkozó fiatalok ugyanakkor kevésbé bíznak az egyház intézményében. A hívő fiataloknak csak a fele mondta azt, hogy az egyházban is ugyanúgy bízik, mint Ferenc pápában. A más vallásúak és nem hívők között tízből hárman mondták ugyanezt.

A Cattolica del Sacro Cuore milánói katolikus egyetem, az Angelo Scola milánói érsek vezette Tolomeo alapítvány és az Ipsos olasz közvélemény kutató intézet közös vizsgálatának eredményeit a La Repubblica napilap online oldala közölte a riói találkozó előtt.

A felmérést kommentáló Alessandro Rosina olasz szociológus, a milánói egyetem társadalmi demográfiával foglalkozó tanszékének tanára elmondta: a fiatalok körében általános az intézmények iránti bizalomvesztés, mivel az ifjúság ezekben nem tud hiteles példaképet találni, Ferenc pápa azonban viszonyítási ponttá vált. Eddigi következetes magatartásával erkölcsi példát mutat. Ráadásul kortól, nemzetiségtől, vallástól függetlenül mindenki számára érthető üzenetet képvisel, amikor a szegények és elesettek segítését szorgalmazza.





 

A HungaRio részletes programja



Néhány nappal a találkozó kezdete előtt: íme a HungaRio részletes programja. Az itt található táblázatból tájékozódhatnak a résztvevő fiatalok a napok menetéről a szerdai regisztrációtól kezdve egészen a hazautazásig.

Az Ifjúsági Fesztiválon közel nyolcvan program várja a résztvevőket – ezekről bővebben a találkozó programfüzetében olvashatnak majd, amelyet a regisztrációs ponton kapnak kézhez.

A táblázat letölthető itt.





 

Sajtótájékoztató Ferenc pápa brazíliai útjáról



Július 22-28. között kerül sor Rio de Janeiro-ban a 28. Ifjúsági Világtalálkozóra, amelyen részt vesz a Szentatya is. Első nemzetközi látogatása Latin-Amerikába vezet, saját kontinensére, amely különleges jelentőséggel bír.

Nagy várakozás előzi meg és magas részvételi arány várható – kezdte P. Federico Lombardi a sajtótájékoztatót. Nem Ferenc pápa határozott az első út helyszínéről, hiszen XVI. Benedek erősítette meg három évvel ezelőtt, hogy „a pápa” részt vesz majd a nemzetközi ifjúsági programon. II. János Pál halálakor is hasonló eset állt elő, amikor XVI. Benedek hazájában jelen volt a kölni Ifjúsági Világtalálkozón. Érdekes ez a párhuzam – jegyezte meg.

A pápai út programját Ferenc pápa megválasztását követően módosították, intenzívebbé tették és további eseményekkel egészítették ki. Ezek közül Lombardi atya kiemelte az Aparecidába szervezett zarándoklatot, a nyomornegyed és a kórházlátogatást, valamint a találkozót a Latin-Amerikai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CELAM) Bizottságával.

A pápák brazíliai látogatása kapcsán a szentszéki szóvivő felsorolta, hogy II. János Pál négy alkalommal járt ott, három kifejezetten az országnak szóló úton és egy alkalommal átszálláskor Argentínába vezető útja során 1982-ben. XVI. Benedek látogatása során Aparecidában részt vett a Latin-Amerikai Püspöki Konferenciák Tanácsa közgyűlésén, Sao Paulo-ban szentté avatta Frei Galvao-t, ellátogatott a Remény Háza intézetbe. Ferenc a harmadik pápa, aki Brazíliába látogat.

A pápát az Ifjúsági Világtalálkozó szervező püspökei, Orani Tempesta, Rio de Janeiro érseke és Damasceno Assis bíboros, a brazil püspöki konferencia elnöke, továbbá Dilma Roussef brazil államfő hívta meg Brazíliába. A brazil elnökasszony részt vett Ferenc pápa szolgálatát megkezdő szentmiséjén, majd következő nap személyesen közvetítette meghívását a latin-amerikai országba. Ferenc pápa megválasztása után néhány nappal megerősítette részvételét az Ifjúsági Világtalálkozón.

Az utóbbi hetekben Brazíliában kialakult helyzet kapcsán P. Lombardi elmondta, hogy teljes bizalmukat helyezik a helyi hatóságokba, hogy megfelelően kezelik majd a helyzetet, tehát teljes nyugalommal indulnak a pápai útra. Tudatában vannak, hogy a tüntetéseknek semmilyen vonatkozásuk nincs a pápa és az egyház felé.

Ferenc pápa július 22-én, hétfőn reggel indul Róma Fiumicino repülőteréről. A pápai kíséret tagjai között lesz a hagyománynak megfelelően Tarcisio Bertone bíboros államtitkár és helyettese Becciu érsek, valamint Marc Ouellet bíboros, a Püspöki Kongregáció prefektusa, aki nemcsak ebben a megbízatásában, hanem mint a Pápai Latin-Amerika Bizottság elnöke is, továbbá Braz de Aviz bíboros, a Szerzetesi Kongregáció prefektusa, aki jelenleg az egyetlen brazil bíboros a Római Kúriában.

A Szentatyával utaznak még a szertartásmesterek, a kommunikációs megbízottak, a csendőrség és a Svájci Gárda képviselői, valamint az orvos. A pápai kísérethez Brazíliában csatlakozik Orani Tempesta, Rio de Janeiro érseke és Damasceno Assis bíboros, a püspöki konferencia elnöke. Jelen lesz továbbá Rylko bíboros, a Világiak Pápai Tanácsának elnöke és Clemens érsek, az Ifjúsági Világtalálkozók felelősei a Kúria részéről, valamint Giovanni d’Aniello érsek, brazíliai nuncius.

A repülőút során a Szentatya találkozik az újságírókkal, de az eddigi hagyományoktól eltérő módon, tehát az újságírók, akik együtt utaznak a pápai kísérettel, ez alkalommal nem kellett, hogy leadják a szentszéki szóvivőnek előre kérdéseiket. A pápa egyenként köszönti majd őket és az előkészített interjú helyett az újságírókkal tölti az általuk igényelt időt – jelezte előzetesként P. Federico Lombardi, szentszéki szóvivő a Ferenc pápa brazíliai látogatásáról tartott sajtótájékoztatón.





 

Megérkeztek az ifjúsági világtalálkozó magyar résztvevői Sao Paulóba
K. Debreceni Mihály és Tóth Gabriella tudósítása


Megérkezett a brazíliai Sao Paulo-ba az a tizenöt magyar fiatal, aki hazánkat fogja képviselni az idei riói Katolikus Ifjúsági Világtalálkozón. A nagyrészt egyetemistákból álló csoport Sao Paulo-ban egy többnapos előtalálkozón vesz részt, ahol felkészítik őket a július 24-én kezdődő Rio de Janeiro-i rendezvényre, melyre Ferenc pápa is ellátogat. Az előtalálkozó első napján a magyarországi fiatalok közös szentmisén vettek részt a helyi magyarokkal.

A 25 órás utazás és a két átszállás sem tudta őket úgy kimeríteni a brazíliai katolikus ifjúsági világtalálkozóra igyekvő fiatalokat, hogy elveszítsék a lelkesedésüket.

A helyszín Sao Paulo egyetlen magyarok által alapított iskolája, a Szent Imre Gimnázium. Az intézmény szinte rögtön az alapítása után ismert lett Sao Paulóban. A kiválóan képzett és magas műveltségű bencés tanárok munkájának köszönhetően a húsz milliós metropolisz első öt legjobb középiskolája között van még ma is. A magyar fiatalok először itt, Sao Paulóban vesznek részt egy előtalálkozón, ezután, július 22-én utaznak tovább Rio De Janeiróba.

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia szervezésében érkeztünk Magyarországról tizenöten Sao Paulóba. Itt a helyi bencés apátságban fogadtak minket és ennek az előtalálkozónak az a célja, hogy a helyi fiatalokkal együtt lelkiekben ráhangolódjunk a nagy találkozóra, ahol a Szentatya vár minket Rio De Janeiróban, öt millió fiatallal együtt – mondta el Barcza Attila csoportvezető.

Sao Paolo, Brazília üzleti fővárosa, ahol 20 millióan laknak. A metropoliszban mintegy nyolcvan és százezer közöttire tehető a magyar származásúak száma. Az előtalálkozó első napján a magyarországi fiatalok közös misén vettek részt a helyi magyarokkal.

Ez egy fiatalokat összefogó találkozó, és így erősíti az emberekben a hitet, az összefogást a kapcsolatokat. Összetartja a fiatalságot – fogalmazott Horváth Zoltán (Sarród). Hozzátette: a motiválás szempontjából már akartam menni Madridba is, csak akkor nem engedték a munkahelyi feltételek, dolgoznom kellett. Most lehetővé vált, hogy eljöjjek, itt vagyok. Egyik haverom szólt, hogy van egy lehetőség, hogy ide kikerüljek, és ezáltal tudtam kijutni. Ez egy testi-lelki feltöltődés, azért mert az ember ennyi fiatallal meg ilyen katolikus találkozón ritkán vesz részt.

A misére eljött Piller Éva is, aki több mint hat évtizede foglalkozik Brazíliában a cserkészekkel, de tizenhat éven át igazgatta a Magyar Házat is. Húsz évig volt a Könyves Kálmán Szabadegyetem dékánja, és ő alapította a Kodály Kórust. Most egy olyan könyvtár vezetője, amelynek gyűjteményét sokan megirigyelnék Magyarországon is.

Ez nagyon jó azért, mert az ember úgy érzi, hogy kicsi a világ. Ti ott éltek, mi itt élünk, de azért mi magyarok vagyunk. Minden hónap minden második vasárnapján van magyar mise, magyar pappal. Nekünk is van egy magyar papunk és brazil misére is járhatunk, de mi inkább a német misére járunk, mert tudunk németül és a brazil mise annyira idegen nekünk. Nem is tudjuk az énekeket – nyilatkozta Piller Éva (Sao Paulo).

Cseh Péter Mihály római katolikus pap (Pécs) a következőket mondta: most, hogy ez a kicsi magyar közösség olyan szeretettel fogadott minket, és én voltam Magyarországról most itt az egyetlen pap, valahogy azt éreztem, hogy minden szavam – mintegy átívelő valóságként nemcsak magyarok és magyarok között, hanem kontinensek és kontinensek között és kultúrák és kultúrák között – nagyon fontos. Talán ezt az egy szót emelném ki, hogy megtiszteltetés, ugyanakkor Istennek a legnagyobb ajándéka mindannyiunk számára, hogy itt lehetünk.

Az ifjúsági világtalálkozó egy katolikus esemény, amelyen több százezer ember vesz részt, többnyire fiatalok. A találkozót II. János Pál kezdeményezte 1985-ben. Az IVT háromévente egy kiválasztott városban kerül megrendezésre, ahol a pápa javasol egy témát, és ennek jegyében különböző programokat rendeznek, mint például tanítás, szentségimádás, misék, közös imák, előadások és koncertek. Mindez különböző nyelveken történik – derült ki a beszélgetésből.

Két évvel ezelőtt, 2011-ben Madridban volt szerencsém először részt venni ilyen világtalálkozón, és nagyon mély benyomást tett rám az a sokszínűség, az a sokféleség, ahogy a világ minden részéről jönnek fiatalok, keresztények ugyanazért az egy célért. Ez egy nagyon fantasztikus élmény és meghatározó, tehát tényleg egy életre szóló kaland – emelte ki Pretz Noémi szervező (Budapest).

A fiatalok július 22-éig maradnak Sao Paulóban, ahol számos programon vesznek részt. Ezután utaznak tovább Rio De Janeiróba, a világtalálkozóra.





 

Biztonsági megerősítés Brazíliában a pápa fogadására



Pár nappal azelőtt, hogy a Szentatya megérkezik Brazíliába az ifjúsági világtalálkozóra, melyre 1,5 millió zarándokot várnak, a brazil fegyveres erők a júniusi tömegtüntetések miatt megnövelték azok létszámát, akik Ferenc pápa és a rendezvények biztonságára vigyáznak majd.

Az eredeti terv szerint a három (szárazföldi, légi és tengerész) csapatnemből összesen 8500 katonát mozgósítottak volna július 22. és 29. között Rio de Janeiróban, ahol a pápa legtöbb programja zajlik majd. „De a létszámot a júniusi tömegtüntetések miatt 10266 főre emeltük” – jelentette be július 11-én a védelmi minisztérium szóvivője. Hozzátette azt is, hogy július 24-én, amikor a Szentatya az aparecidai Notre-Dame bazilikához utazik, a Sao Paulo állambeli városban további 4040 katona vigyáz majd a biztonságra.

Rio de Janeiróban a hadsereg mellett a közbiztonsági államtitkárság is a város eddigi legnagyobb rendőri mozgósítását tervezi. Ahogy Roberto Alzir Dias Chaves helyettes titkár elmondta: „a város 12 ezer fős rendőrségéhez további hétezer rendőr, illetve a közúti rendőrség, a szövetségi rendőrség és a nemzeti erők elit csapatának 1700 tagja csatlakozik majd”. A titkár hozzátette azt is, hogy ezt a biztonsági tervet már hónapokkal ezelőtt véglegesítették, és a tüntetések hatására sem tartották szükségesnek módosítani.

A védelmi minisztérium szóvivője elmondta azt is, hogy „a törvény és a rend fenntartása érdekében” Dilma Rousseff köztársasági elnök július 27-ére és 28-ára ötezer katonát rendőri hatáskörrel ruházott fel Rio nyugati részére vonatkozóan, ahol a fiatalokkal való virrasztás és a pápai mise zajlik majd.

A fegyveres erők tíz fronton ügyelnek a biztonságra, ellenőrzésük alatt fogják tartani többek között a légteret, a határokat és a vizeket, és biztosítják a biológiai és vegyi fegyverek, illetve robbanószerkezetek elleni, valamint a kibernetikai védelmet is. Tengerész járőrök lesznek szolgálatban a Copacabana strandján, ahol a pápa július 25-én köszönti a fiatalokat, illetve ahol másnap keresztutat imádkoznak, a Szentatya vezetésével.

Két, kamerával felszerelt helikopter köröz majd az események fölött, és elképzelhető, hogy robotrepülőgépeket is felküldenek majd. A hadsereg ezen kívül 18 stratégiai létesítményt (vízügyi, energiaellátó és közlekedési központokat) biztosít, hogy minden olyan szabotázsnak elejét vegyék, mely veszélyeztetné a lakosságot és a résztvevőket.