6 érdekesség a Svájci Gárdáról, valamint eskütételi ceremóniájukról

(2023) Május 6-án a svájci gárda újoncainak egy csoportja letette hivatalos esküjét a Vatikánban. Esküjük szerint „hűséggel és becsülettel szolgálják a mindenkori pápát”. Az új gárdisták ezután csatlakoztak mindenkori Svájci Gárdához.

A piros, narancssárga és kék páncélos ünnepi egyenruhát viselő 23 új gárdista barátaik és családtagjaik előtt esküdtek hűséget a San Damaso udvarban tartott szertartáson egy napsütéses, szeles napon.

A szertartás kezdetén az újdonsült vatikáni őrök alabárdokkal a kezükben ünnepélyesen bevonultak az udvarra.

Christoph Graf, a Svájci Gárda parancsnoka emlékeztette a fiatalembereket arra a közmondásra, mi szerint „nem a ruha teszi az embert”. Ezzel szemléltette azt, hogy ahogyan a szép ruha sem árul el semmit az ember jelleméről, úgy az egyenruha viselésétől sem válik senki jó testőrré.

Viseljék az egyenruhát – mondta – „ne úgy, mint egy jelmezt, hanem szolgálatuk kifejezéseként”.

A Svájci Gárda katonalelkésze az eskü szövegének előolvasása előtt röviden emlékeztette az újonc gárdistákat arra, hogy engedjék, hogy az Úr vezesse őket.

A több mint egyórás ceremóniát a Pápai Svájci Gárdazenekar zenéje és dobolása, valamint Vatikánváros és Svájc himnuszának elhangzása színesítette.

A rendezvényen Ferenc pápát Edgar Peña Parra érsek, helyettes államtitkár képviselte.

Szombat délelőtt a Svájci Gárda szolgált a szentmisén a Szent Péter-bazilikában, majd az Apostoli Palotában találkoztak Ferenc pápával.

„Különösen nektek, újoncoknak mondom: ne veszítsétek el bátorságotokat és szenvedélyeteket, hogy új dolgokat fedezzetek fel!” – mondta nekik a pápa.

„Szeretek arra gondolni, hogy döntésük, miszerint életük néhány évét a pápa és a Szentszék szolgálatában töltik, nem független személyes hitük útjától” – mondta. „Az önök küldetése olyan itt a Vatikánban, mint egy sugárút. Ezt a sugárutat az Úr nyitotta meg önök előtt, hogy újra megéljék keresztségüket, és örömteli tanúságot tegyenek Krisztusba vetett hitükről.”

Ferenc pápa elmondta nekik: nap mint nap különböző arcokat látnak majd, lesznek köztük zarándokok, de bíborosok is, és minden arc arra hívja őket, hogy „fedezzék fel és osszák meg Isten mindenkire kiáradó szeretetét”.

„Minden egyes helyzet, minden találkozás legyen alkalom Krisztus evangéliumának gyakorlatba ültetésére, az Úrtól való tanulásra és a testvéri szeretet megélésére az Ő nevében és a Szentlélek által” – mondotta.

Most pedig következzen a címben jelzett hat érdekesség a Svájci Gárdáról és évente esedékes esküjükről:

Az a bizonyos nevezetes évforduló

Az ünnepélyes eskütételre minden évben a Róma kifosztásaként elhíresült 1527. május 6-i csata évfordulóján kerül sor. A csatában VII. Kelemen pápa 147 őre vesztette életét, miközben a pápát védelmezték a lázadó Nagy Római Birodalom hadseregével szemben.

A csata során VII. Kelemen pápának egy titkos átjárón keresztül sikerült elmenekülnie a Vatikánból az Angyalvárba. Ez a legjelentősebb és legvéresebb esemény a Svájci Gárda történetében.

Egész napos ünnepség

A beiktatási ceremónia csak egy epizódja a többnapos, helyenként nyilvános, helyenként zártkörű rendezvénysorozatnak, amelynek egy részében a svájci hadsereg, a svájci kormány és a svájci püspöki konferencia képviselői is részt vesznek. Az őrök családtagjai és barátai, valamint már leköszönt őrök is részt vesznek, akik visszatérnek egy látogatásra.

A szentmisén, majd az azt követő Ferenc pápánál tartott zártkörű audiencián kívül a Svájci Gárda az eskütételt megelőző délutánon vesperást is imádkozott.

A vesperás után a koszorú elhelyezésére került sor a Vatikánon belüli Római Protomártírok terén. A szertartás keretében koszorút helyeznek el a Róma Kifosztása során elhunyt gárdisták emlékére.

A káplán

A Svájci Gárdának saját katolikus lelkésze van. Ferenc pápa 2021-ben nevezte ki káplánnak az 50 éves Kolumban Reichlin svájci bencés atyát, aki tanulmányainak egy részét az indianai St. Meinrad Szemináriumban végezte.

A Pápai Svájci Gárdának saját oratóriuma is van Vatikánvároson belül. Itt vesznek a gárdisták rendszeresen részt szentmisén, sőt, olykor esküvőket és keresztelőket is tartanak itt.

A Svájci Gárda magántemplomát, a svájci Szent Márton és Sebestyén templomot 1568-ban V. Pius pápa építtette a Svájci Gárda magánkápolnájának. A templom közvetlenül a Szent Péter tér kolonnádja mögött, az északi oldalon, a Svájci Gárda laktanya és az Apostoli Palota mellett található.

Az eskü

A május 6-i eskütétel során a lelkész, Reichlin atya felolvasta a teljes eskü szövegét, amely így szól: „Esküszöm, hogy hűségesen, lojálisan és becsülettel szolgálom az uralkodó pápát és törvényes utódait, és nekik szentelem minden erőmet, ha kell, még az életemet is feláldozva a védelmükre. Ugyanezeket a feladatokat vállalom a Bíborosi Kollégium felé az Apostoli Szék megüresedése alatt. A parancsnoknak és a többi elöljárónak is tiszteletet, hűséget és engedelmességet ígérek. Esküm mellett kérem, hogy Isten és védőszentjeink álljanak mindenkor mellettem.”

Az újoncok nevük elhangzásakor felváltva mentek ki a Svájci Gárda zászlajához. Bal kezükkel erősen megragadták a zászlót, jobb kezüket pedig felemelték, három ujjukkal jelezve a Szentháromságba vetett hitüket.

Ezután minden újoncan hangosan esküt tett: „Én, …[név] alabárdos, esküszöm, hogy hűségesen, lojálisan és becsülettel betartom mindazt, amit a felolvasott eskü szövege tartalmazott. Isten és védőszentjeink segítsenek nekem!”

Az új őrök Svájc négy hivatalos nyelvének egyikén tehették le az esküt: németül, franciául, olaszul vagy rétorománul. Utóbbi lginkább a svájci Grisons kantonban beszélt újlatin nyelv. Idén két új gárdista tette le esküjét rétoromán nyelven.

Védőszent

A Pápai Svájci Gárda védőszentje Flüei Szent Miklós, aki egyben Svájc védőszentje is. Flüei Szent Miklós svájci remete és aszkéta volt a 15. században. Fiatal korában kiváló katona volt, részt vett az ó-zürichi, és a thurgaui háborúban. A hagyomány szerint egyik kezében karddal, a másikban rózsafüzérrel harcolt. 21 éves korától 37 éves koráig teljesített katonai szolgálatot, parancsnoki rangot is kapott. Miután kilépett a hadseregből, Nicholas tanácsosként és bíróként szolgált kantonjában.

Végül úgy döntött, hogy maga mögött hagyja a politikai pályát, és a szemlélődésnek szenteli magát. Mindez egy misztikus látomása után történt. 1467-ben elhagyta feleségét és tíz gyermekét, és felesége beleegyezésével csatlakozott egy testvériséghez.

Nicholasnak sok spirituális élménye volt látomások formájában. 1487-ben halt meg családja körében.

A Gárdához való csatlakozás feltételei

A svájci gárdába 19 és 30 év közötti, egyedülálló, svájci állampolgárságú katolikus férfiak nyerhetnek felvételt, akik legalább 176,8 cm magasak. (5 láb és 8 hüvelyk).

A gárdisták szolgálatuk ideje alatt megházasodhatnak, és egy részüknek már van családja, ők feleségükkel, és gyermekeikkel élnek, családi elhelyezésben.

Ahogyan az évek során a Vatikán biztonsági igényei nőttek, úgy emelkedett a gárdisták száma is. Míg 2006-ban 100 fős volt a világ legkisebb, de legrégebbi állandó hadserege, idénre a létszám már 135-re emelkedett.

A II. Julius pápa által 1506-ban létrehozott Pápai Svájci Gárda a vatikáni csendőrséggel együtt felelős a Vatikán biztonságáért.


fordította: Kántorné Polonyi Anna
átvétel: Catholic News Agency
Közzétéve: 2023-05-13
fotó: Vatican Media | Daniel Ibanez / CNA
forrás: katolikus.ma/6-erdekesseg-a-svajci-gardarol-valamint-eskuteteli-ceremoniajukrol/