A gazdagréti az ország legismertebb lakótelepei közé tartozik, amely 2014-ben ünnepelte 30 éves jubileumát. Lipp László, egykori kelenföldi káplán a 80-as évek végén határozta el, hogy ebben a festői környezetben templomot kell építeni. 1989 szeptemberében először a közösségi házban kezdődtek el a szentmisék, majd 1990. március 30-án Paskai László bíboros letette a templom alapkövét. Ekkor még a jelenlegi épület helyén egy szerény, háromszög alapú, piramis jellegű faépítmény állt oltárral a közepén, kereszttel a tetején.
1991-ben, a Lourdes-i Szűz Anya megjelenésének ünnepén Paskai László bíboros önálló lelkészséggé alakította a szerveződő közösséget, és a „kváziplébánia” területét leválasztotta a kelenföldi és farkasréti plébániáról. Az 1 hektár ingyen terület 1990. május 28-án a Magyar Állam tulajdonából, illetve a Fővárosi Tanács VB Városrendezési és Építési Főosztály kezeléséből került az egyház tulajdonába. A „kváziplébánia” szervező lelkésze Lipp László lett.
1994-ben Koppányi Imre és a Pannon Project kapott tervezési megbízást az épületre. A szervező lelkész egy olyan épületegyüttesben gondolkodott, mely a születéstől a keresztelésen és az esküvőn át az idős- és beteggondozás szolgálatával a halálig végigkíséri az emberek életét. A templom építését az első Orbán-kormány (1998–2002) kulturális tárcája 310 millió, az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye 64 millió, míg a XI. kerület, Újbuda Önkormányzata további 15 millió forinttal támogatta. A 600 ülőhelyes teret az organikus építészeti elvek és az ókori görög amfiteátrumok mintájára alakították ki. 2002. április 13-án a részben elkészült templomot Paskai László bíboros áldotta meg.
Az új templom megálmodója és első építtetője Lipp László 2009. augusztus 25-én bekövetkezett haláláig szervező lelkészként szolgálta a lelkészséget. 2009. december 6-án Erdő Péter bíboros a lelkészséget plébániai rangra emelte. Szederkényi Károly 2009 szeptemberétől oldallagos ellátással plébániai kormányzóként, 2010. augusztus 1-jétől plébánosaként kezdte meg szolgálatát az új helyen.
2013-ban jelentős, egymilliárd forintos kormányzati támogatással nyílt meg a lehetőség a templom és plébánia épületegyüttesének továbbépítésére. Az eredeti építész, Koppányi Imre és a Pannon Project folytatta a tervezést. A közbeszerzési eljáráson a Swietelsky Magyarország Kft. nyerte el a kivitelezési munkák lehetőségét. 2015-ben, januártól az év végéig zajlott az építkezés.
A korábbi nagy ívű elképzelésekből szerényebb épületegyüttes valósult meg. 2016-ra a templomépület liturgikus célokat szolgáló terei elkészültek. Új liturgikus bútorok kerültek a szentélybe, zöld színű, „Guatemala verde” márványból készült szögletes miséző oltár. A templomhajó padsorai, 450 ülőhellyel, bükkfából készültek az erdélyi Sepsiszentgyörgyön. A felújított sekrestyébe régi és új bútorok kerültek. A szentélytől jobbra helyezkedő keresztelő kápolnát Máder Indira textilművész „Élet vize” triptichonja ékesíti.
A templom fő ékessége Marko Ivan Rupnik szlovén jezsuita mozaikművész fali mozaik alkotása, amely 2016 májusában készült el. A római Centro Aletti műhelyében előkészített mozaik figurákat a művész pap és 20 fős tanítványi csapata kilenc nap alatt helyezte el és díszítette mozaik kövekkel a szentély és a hajó oldalfalán. A központi oltármozaik a Pantokrátor Krisztust ábrázolja a Szent Őrzőangyalokkal és gyermekekkel, Szűz Máriával és Keresztelő Szent Jánossal.
A templom üvegablakai Birgit Köblitz üvegművész alkotásai, a mennyei fények hangulatát keltik. A templomi faragott keresztút stációit Búza Barna szobrászművész készítette, a sümegi ferences kegytemplomból került Gazdagrétre.
Elkészült a templom új orgonája is. A templom új hangszere a 18. századi ibériai, azon belül a kasztíliai orgonák mintájára épült. Az orgona, melynek készítője a fóti Aeris Orgona Kft. Közép-Európa első spanyol barokk hangszere.
A templomépület korábban szerkezetkészen maradt déli szárnya vendégház, munkatársi ebédlő és médiaszerkesztőség lett, az északi szárny pedig közösségi házzá lett alakítva, előadóteremmel és könyvtárral. Az északi oldalon elkészült az irodák és a levéltár épülete.
A templom látványa lenyűgözi a Budapestre érkezőket, akik már messziről megpillanthatják a hegyen magasodó, „kősziklára” épülő, égbe törő, Isten felé nyúló építményt. A panelrengetegből kiemelkedő templom olyan hatást kelt, mintha a főváros nyugati kapuja lenne. Nemcsak templom ez, hanem egyfajta bástya is, amely menedéket ad a rászoruló keresztényeknek. Üzenete van a betondzsungelből szabadulni vágyóknak is, itt ugyanis megnyugvást, békét és szeretetet találnak.
Az épületegyüttes 2016. október 1-jétől díszvilágítást is kap. Budapest Főváros Önkormányzata magára vállalta ennek kialakítási és üzemeltetési költségeit, amely így felkerült a BDK Kft. rendszerére. A kupola üvegteteje és az égre mutató kereszt mindennap a napi liturgikus színben jelenik majd meg. A Szent Angyalok-templom az éjszaka sötétjében is a reménységet, a hitre szóló meghívást hirdeti.
Forrás: Esztergom-Budapesti Főegyházmegye