Gondolatok a böjtről
„Itt az alkalmas szent idő, az üdvösségnek napjai, hogy megtisztítsuk a szivünk, lemosva vétkek szennyeit.”


Ki mint gondolkodik, úgy is él. „Zavaros vizű kútból zavaros vizet lehet inni, a tiszta vizúból tisztát” - szól a régi bölcsesség.

Palánki Ferenc
A nagyböjti kegyelmi idő különlegesen is alkalmas arra, hogy „megfésüljük” a gondolatainkat, hogy megújítsuk régi elhatározásainkat, hogy életünket a jó felé irányítsuk.

Ilyenkor jobban figyelünk az imádságra, az Istennel való kapcsolatunkra, és a szeretteinkre, embertársainkra. Érzékenyebbek vagyunk mások keresztjeire, s törekszünk segíteni a rászorulókon.

A böjt lemondás bármi jóról, szeretetből - Istenért. (A rosszról, a bűnról lemondani nem vállalás kérdése, az kötelesség!)

A böjt értelme, hogy oda is szeretetet sugározzunk, ahol korábban nem volt. A helyes vagy helytelen böjtölés eldöntéséhez pedig az adja a kulcsot, hogy ki áll a középpontban: én vagy a másik. Ha önmagamért böjtölök - mondjuk azért, hogy fittebb és egészségesebb legyek, vagy hogy megszabaduljak a fölösleges kilóimtól -, annak bizony semmi köze a valláshoz… „Hiszen ezt a pogányok is megteszik.” (Mt 5,47)

Vagy, ha csak azért tartóztatom meg magam valamitől, hogy eddzem az akaraterőmet, hogy felnézzenek rám (vagy, hogy én felnézzek magamra), alkalmasint azért iparkodom annyira, hogy sikeresebb legyek, akkor csak Isten ajándékait keresem, nem pedig Istent magát. Böjtölni annyit tesz, mint bármiről lemondani, vagy valamilyen áldozatot hozni nem ezért vagy azért, hanem magáért Istenért. A böjt tehát nem rólam szól, hanem Istenről. Ő van az egész életem, így a böjtölésem középpontjában is.

Mindez persze személy szerint nekem is jó, mert ha megélem, kimutatom Isten iránt a szeretetemet, mindez sok gyümölcsöt terem számomra is.

Szent Ágoston írta:

„A böjtölés tisztítja a szívet, megvilágosítja az értelmet, erősíti az akaratot, gyöngíti az érzékiséget, megfékezi a vágyakat, a szenvedélyek fáklyát eloltja, és meggyújtja a tisztaság világosságát.”

Mindezek pedig, rajtam keresztül, kihatnak a kapcsolataimra, az embertársaimra, környezetemre. Segítsen bennünket Isten kegyelme, hogy jól fel tudjuk használni ezt a kegyelmi időt: tisztulásra, mélyebb Isten-kapcsolat építésére, s a szeretetben való növekedésre.

Palánki Ferenc     
debrecen-nyíregyházi megyéspüspök
    



forrás: 2024. március MÁRIA RÁDIÓ magazin