Az eskető papnak a házasság megkötésének akadályait vizsgálnia kell. Ezért kéri be a menyasszonyt és a vőlegényt beszélgetésre, amikor is megbeszélik a házassági kérelemben szereplő kérdéseket és az azokra adott válaszokat. A menyasszony, a vőlegény és a tanúik meghallgatása alapvető fontosságú, majd ezt követi a házasságkötést megelőző beszélgetés, mikor is a házasulandók nyilatkozatot tesznek házassági szándékukról, és megtörténik a keresztlevelük vizsgálata is.
Az egyházjog szerint mindkettőjüknek a házasság megkötéséhez alkalmas fizikai és pszichikai állapotban kell lennie. A házasságra alkalmas állapot azt jelenti, hogy mindketten képesek a házassággal járó kötelességeknek eleget tenni, és a vele járó felelősséget felfogni.
Az ezzel kapcsolatos okok, amelyek alapján az egyházjog szerint a házasságot érvénytelennek lehet nyilvánítani, a következők lehetnek:
A házasság érvénytelen, ha a vőlegény a 16. vagy a menyasszony a 14. életévét még nem töltötte be. Ennek oka, hogy a házasulandóknak a házasságról hozott döntést szabadon és teljes tudatukban kell meghozniuk, az e döntésükkel járó felelősséget vállalniuk kell, mindennek feltétele pedig a megfelelő érettség. Ez a korlátozás a kiskorúak védelmét is szolgálja.
A házasság érvénytelennek minősíthető, ha valamelyik fél képtelen a házastársával szexuális kapcsolatot létesíteni, feltéve, hogy ez az állapota már a házasságkötés előtt is fennállt, és tartósan fennmarad. A meddőségnek viszont nincs ilyen hatása, a meddőség alapján nem lehet a házasságot érvénytelennek nyilvánítani.
Nem köthet egyházi házasságot az, akinek a korábban kötött egyházi házassága fennáll.
A keresztségben részesült fél nem köthet érvényes házasságot olyan emberrel, aki nincs megkeresztelve.
Egyik fél sem köthet házasságot emberrablás vagy fogvatartás áldozatként.
Nem eskethető az a fél, aki az új esküvő szándékával gyilkosságot követett el korábbi házastársa ellen.
Az egymással akár felmenő, akár lemenő egyenes ági rokonságban állók, például gyerek és szülő, és az egymással legfeljebb negyedfokú oldalági rokonságban lévők, például elsőfokú unokatestvérek nem eskethetők.
2. A hozzájárulás hiánya vagy érvénytelenségeA házassághoz való hozzájárulás érvényessége alapvető fontossággal bír. Ha valamelyik fél nem szabadon vagy nem teljes mértékben járult hozzá a házassághoz, akkor a házasság érvénytelennek minősíthető.
Ilyen esetről akkor beszélhetünk, ha valamelyik fél tettetésből vagy nem szabad akaratából, hanem például alkohol, kábítószer vagy szédülést okozó gyógyszerek hatása alatt tett nyilatkozatot. Ekkor a házassághoz való hozzájárulás nem szabad akaratból történik. De ezeken kívül is vannak okok, amelyek következménye a házasság érvénytelensége.
A hozzájárulás nem teljesen szabad akaratból történik:
Fontos, hogy az esküvő napján a felhatalmazással rendelkező tisztségviselő, azaz a pap betartsa azokat a formalitásokat és liturgiai előírásokat, amelyeket a Katolikus Egyház a házasság szentségének kiszolgálásával kapcsolatosan előír. Mindezek közös neve a kánoni forma.
A pap vagy a diakónus, aki minősített tanúként működik közre, az egyházközség plébánosának kell lennie, vagy legalábbis rendelkeznie kell a plébános megbízásával. A templomokban nem végezheti el bármely pap a házasságkötési szertartást. Ha a pap nem az adott templom plébánosa, akkor őt az egyházközség plébánosának meg kell bíznia.
Ha tehát egy pap úgy végzi el a házasságkötési szertartást, hogy a templomban nem ő a plébános, és nem is rendelkezik az ottani plébános felhatalmazásával, akkor a házasságot semmisnek lehet nyilvánítani, hiszen nem teljesültek az előírt formai követelmények. Nem minden pap eskethet bármely templomban.