Vatikáni jelentés:
a katolikus Egyház továbbra sem hajlandó a szexuális zaklatási esetekkel foglalkozni

A vatikáni gyermekvédelmi bizottság közzétette első jelentését arról a botrányról, amely évtizedek óta elárasztja az Egyházat.


Sean O’Malley bíboros a Kiskorúak Védelmét Ellátó Pápai Bizottság sajtótájékoztatóján a Vatikánban 2024. okt. 29-én.

A vatikáni gyermekvédelmi bizottság szerint azok az egyházi vezetők, akik nem tesznek semmit a pedofil papok ellen, „a gonoszság további forrásául szolgálnak” a szexuális bántalmazást elszenvedők számára, ezért el kellene távolítani őket a funkciójukból.

A Kiskorúak Védelmét Ellátó Pápai Bizottság a katolikus Egyházat évtizedek óta átszövő botrányról szóló első jelentésében azt állítja, hogy az Egyház még mindig nem képes biztosítani, hogy a klerikusok szexuális zaklatásait megfelelően kezeljék. Azt is kifogásolják, hogy a vatikáni hivatal lassú és titoktartó a hatáskörébe tartozó panaszok feldolgozása kapcsán.

Ferenc pápa hozta létre a bizottságot 2014-ben, és a kedden megjelent első jelentésük 17 ország egyházi jegyzőkönyvén alapul. A jelentés egy hónappal azután jelent meg, hogy a Szentatya országlátogatása alkalmával Fülöp, Belgium királya és Alexander De Croo miniszterelnök neheztelését fejezte ki amiatt, ahogyan az Egyház a zaklatásokat kezeli.

A jelentés így szól:
„A bizottság 10 éves szolgálata során olyan egyházi vezetőkkel találkozott, akik ellen adminisztratív eljárás folyt, vagy éppen nem folyt, ami a szexuális bántalmazások áldozatai vagy túlélői számára további gonosz cselekedetek forrását jelentette. Ez a tény rávilágít egy olyan fegyelmi vagy adminisztratív eljárás szükségességére, amely hatékonyan lemondatja vagy eltávolítja ezeket a személyeket a helyükről.”
A jelentés továbbá azt is állítja, hogy a zaklatás áldozatainak könnyebb hozzáférést kellene biztosítani az ügyükkel kapcsolatos információkhoz, ugyanakkor a kárpótlásuk fontosságát is hangsúlyozza „konkrét kötelezettség-vállalásként”, hogy a gyógyulásukat elősegítsék. Viszont a kárpótlás ne csak anyagi juttatást jelentsen, hanem a hibák beismerését és nyilvános bocsánatkérést is.

A bizottság vezetője, Sean O’Malley bíboros egy sajtótájékoztatón elmondta, az újságíróknak köszönhető, hogy az Egyház kénytelen volt szembesülni a szörnyű zaklatások sorával, és a jelentés jelölte ki az első lépést „abba a határozott irányba, hogy ezek az esetek soha többé ne ismétlődjenek meg”.
„Semmi olyat nem tehetünk, ami teljes mértékben helyrehozhatná mindazt, ami megtörtént”
– mondta. Anne Barrett Doyle, a „BishopAccountability” nevű megfigyelő szervezet társalapítója szerint, amely kitartóan nyomoz a papság által elkövetett zaklatások ügyében, vannak ugyan a tudósításnak dicséretes részei, mégis inkább a vállalható részleteket állítja előtérbe, ahelyett, hogy a durva valóságra világítana rá.
„Nem a tényleges, a borzalmas valóságra fókuszál, arra, hogy a Katolikus Egyházban a gyermekeket egyes klerikusok a mai napig szexuálisan bántalmazzák, és hogy az egyetemes egyházjog még mindig lehetővé teszi, hogy ezeket a papokat visszahelyezzék a funkciójukba, ha bizonyos feltételeket teljesítenek. Nem kifogásolja, hogy a cinkosság feltárása és közlése hiányt szenved, érdekek ütközése és titkolózás jellemzi.”
Doyle elismerte, hogy a bizottságot akadályozta a korlátozott célkitűzés.
„Nem lehetséges az egyes különleges esetek vizsgálata”
– mondta.
„Az értelmetlen korlátozások miatt, ami biztosan nem véletlen, a bizottság számára lehetetlen igazi vizsgálatot lefolytatni. Az lehetne az egyetlen bizonyíték, ha a püspökök eltávolítanák az elkövetőket. Ez a jelentés ezzel nem foglalkozik, mivel a bizottságnak nem áll hatalmában így cselekedni.”


The Guardian
fordította: Demény Anna
fotó: Guglielmo Mangiapane/Reuters
forrás: ZARANDOK.MA