Amikor a Szent Kapu kis híján ráesett VI. Pál pápára

Mióta VI. Pálra majdnem ráesett a Szent Kapu faláról levált kőtörmelék a Szent Péter-székesegyháznál, a kapunyitás szertartását egyszerűsítették.


VI. Pál megnyitja a „Szent Kaput” a Szent Péter-bazilikában, 1974. december 24. - Fotó: AFP

1974. december 24-én történt. Karácsony este a Vatikán tévékamerái a 262-ik római pápára irányultak. VI. Pál mitrával a fején és liturgikus öltözékben arra készült, hogy a nyilvánosság előtt megnyissa a Szent Péter-bazilika Szent Kapuját az 1975-ös jubileumi év kezdetén, a Katolikus Egyház ünnepélyes pillanatában, hiszen minden 25. évben nagy pompával és ünnepséggel köszöntik ezt a jubileumot.

A hagyománynak megfelelően, a pápa szimbolikusan, három kalapácsütéssel kopogtat a templomhajótól jobbra eső kapun, amely kizárólag a jubileumi években van nyitva. Ezután a téglafalat, amely a legutóbbi jubileum óta lezárta az ajtót, az összegyűltek szeme láttára lebontják, mielőtt egy emelőszerkezettel lassan leengedik a pápa előtt… amikor hirtelen, az akolitusok rémületére, hirtelen kőtörmelék hull le a fal tetejéről, éppen csak elkerülve Péter utódját!

Az eseményt dokumentáló fekete-fehér képeken látszik, hogy Róma püspöke egy millimétert sem mozdult el, rendíthetetlen nyugalommal állt a kockázatos pillanatban. A Vatikánban viszont tanultak a leckéből. Ettől kezdve a pápák nem vesznek a kezükbe kalapácsot, és a téglafalat, amely a kapukulcsos dobozt is tartalmazza, már a jubileum kezdete előtt néhány nappal lebontják, hogy Róma püspökét minden további kőműves balesettől megkíméljék.

Újabban a jubileumi év indításakor a pápa szimbolikusan nyitja meg a kaput, amit egyszerűen kicsit betol. Ferenc pápa is így tesz majd a 2025. jubileumi év kezdetén, amelyet a vatikáni bazilikában tartanak december 24-én.

1500 óta

Ha a szent kapuk par excellence jelképei a jubileumi évnek, a Szent Péter Szent Kapuja még inkább az. 1500 óta, VI. Sándor pápától számítva jelöli a jubileumok kezdetét.

A kaput jelenlegi formájában Vico Consorti szobrász alkotta meg 1949-ben. 16 tábla ábrázolja az emberiség megváltásának történetét az első bűntől kezdve, az Édenből való kiűzetésen keresztül, Jézus haláláig és feltámadásáig. A fríz utolsó képén Krisztust az üdvözülés kapujaként ábrázolja.


A Szent Péter-bazilika Szent Kapuja a Vatikánban. – Fotó: Fallaner via Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Valójában, a Szent Kapu Jézust szimbolizálja, aki az evangéliumban kijelenti: „Én vagyok a kapu. Aki rajtam keresztül megy be, üdvözül…” (Jn 10,9) A jövő évben Rómában várhatóan több millió zarándok halad át a Szent Kapun, és ez a megváltáshoz vezető út, amelyet Krisztus nyitott meg számunkra a megtestesülése, halála és feltámadása által,” fejti ki a vatikáni média igazgató-főszerkesztője, Andrea Tornielli egy videón.

A négy nagy római bazilika mindegyikében – a Szent Péter, a Lateráni Keresztelő Szent János, a Santa Maria Maggiore és a Falakon Kívüli Szent Pál-bazilikában – létezik egy szent kapu. Ha a hívek áthaladnak rajtuk zarándoklásuk végén, búcsút nyernek. Világszerte más helyeken is megnyithatnak szent kapukat helyi jubileumot tartva, vagy rendkívüli jubileumok esetén. Az Assisi-bazilikának és Washingtonban a Szeplőtelen Fogantatás Nemzeti Kegyhelye Bazilikájának is van szent kapuja.

A 2015-2016. évi rendkívüli jubileumkor, az Irgalmasság Jubileumán Ferenc pápa a közép-afrikai Banguiban nyitotta meg a szent kaput. 2025-re a Szentatya az egyik szent kaput egy börtönben fogja megnyitni.



Aleteia
fordította: Demény Anna
forrás: ZARÁNDOK.MA