Milyenek lehettek Szűz Mária arcvonásai?

Szőke volt vagy barna? Milyen színűek voltak a szemei? És milyenek a vonásai? Szűz Mária fizikai megjelenése ábrázolásról ábrázolásra nagyon eltérő. Egy biztos, az évszázadok során megkérdezett látnokok szerint Szűz Mária nagyon szép, gyönyörű, szavakkal nem is lehet leírni őt.


Így nézhetett ki valószínűleg Szűz Mária valódi arca 33 éves korában (művészi-realisztikus ábrázolás Átila Soares által)

Világszerte számtalan festmény és szobor ábrázolja őt, mert az Istenanya tömegeket és hívőket vonz. Mégis országonként és kultúránként fizikailag nagyon különböző. Lehetséges lenne-e leírni őt? Hallgassuk meg, mit mondanak az évszázadok során megkérdezett látnokok. Egyöntetűen állítják: Mária leírhatatlanul gyönyörű! Olyannyira, hogy a történet szerint, amikor Bernadett meglátta a lourdes-i Szűzanya szobrát, amely az ő elmondása alapján készült, csalódottan így kiáltott fel: „De hát ez egyáltalán nem ő!” A kis pásztorlány valóban egy hús-vér, élő, megtestesült nőt látott, akinek, mint egy anyának, a karjaiba bújhatott volna, nem pedig egy megszilárdult gipszből készült szobrot.

Egy másik közös pont a látnokok által adott különböző leírásokban az, hogy Mária fiatal, szelíd és kedves. Végtelen szeretete a szemében és a gesztusaiban látható. Lehet vidám, majd szomorú is, mint az 1871-es jelenéskor Pontmainban, vagy akár sírhat is, mint 1846-ban La Salette-ben, ahol két pásztorgyermeknek jelent meg. Röviden, Szűz Mária nagyon is emberi. Egy igazi anya, aki szereti a gyermekeit, de azt is tudja, hogyan kell megdorgálni őket, ha hibáznak. És ha a fizikai leírások országonként eltérnek, az azért van, mert ez a gyönyörű, megközelíthető anya mindig a gyermekei vonásait és fiziognómiáját veszi fel. Így attól függően, hogy hol jelenik meg, Európában nyugati lesz, Afrikában afrikai, és így tovább. De gyönyörű, mindig nagyon szép. Miért vagy olyan szép, kérdezik tőle egyesek. „Mert nagyon szeretek” – válaszolja.

De hogyan képzelhetjük el Krisztus édesanyjának alakját, amikor a Bibliában soha nem szerepel a fizikai megjelenése, és nincsenek más írott források és régészeti leletek sem, amelyek támpontot adhatnának?

Mária
11 éves korában
Egy brazil művész, tanár és tervező, Átila Soares da Costa Filho, aki a Rio de Janeiró-i Pápai Katolikus Egyetemen szerzett diplomát ipari formatervezés–vizuális kommunikáció szakon, most megkísérelte rekonstruálni Szűz Mária arcát a Szent Lepel adatainak és a mesterséges intelligenciának az eredeti módon kombinált segítségével. Az eredmény lenyűgöző.

Ray Dowing 3D-animációs szakember néhány évvel ezelőtt a legfejlettebb bűnügyi technikai eszközök igénybevételével rekonstruálta Krisztus arcát a Szent Lepelről, és létrehozta a leghitelesebbnek tartott megközelítését annak, hogyan nézhetett ki ez az arc, amikor még élt.

A brazil professzor most arra vállalkozott, hogy a leplen lévő férfi arcának jellegzetességei alapján arcot adjon a kereszténység egyik kulcsfigurájának, Szűz Máriának.

A brazil szakember kiinduló feltételezése az volt, hogy mivel Krisztus Isten, így hüposztatikus unió révén lett testté. (Hüposztatikus egység: Jézus Krisztusban az emberi természet egyesült a Fiú isteni személyével, mint létének alapjával. Magyar Katolikus Lexikon) Az ősi katolikus dogma szerint Jézus egy teljesen szűzi fogantatásban Mária (emberi) DNS-ének 50 százalékát és a (nem anyagi) Szentlélek 50 százalékát kapta. Tudván, hogy József csak nevelőapja volt Jézusnak, az egyetlen „biológiai” részvételt, adalékot ebben az egyesülésben Szűz Mária jelentette.

Mária serdülő korában
Fontos megemlíteni azt is, hogy Krisztusra általában úgy utaltak, mint aki anyai ágon „Dávid (vagy háza) leszármazottja”, „királyi származású”, ami arra késztet, hogy az Ember-Jézusnak ezt a genetikai adottságát Mária személyével kapcsolatban vizsgáljuk meg. A tervező számára a következtetés egyszerű: egyedül Szűz Máriától származnak genetikai információk, tehát Krisztus hasonlított az anyjára.

Ezek a spekulatív elemzések vezették a professzort arra, hogy tanulmányozza a torinói Szent Leplet – a legvalóságosabb Krisztus-képet, amellyel rendelkezünk -, hogy „lefordítsa” annak jellemzőit egy „női változatra”. Az új technológiák csodáinak köszönhetően a tervező ezután digitális formában rekonstruálni tudta a Szűzanya arcát. Az eredmény pedig enyhén szólva is lenyűgöző. A művészettörténet által közvetített képektől jóval eltérően a Szűz sokkal emberibbnek tűnik. Bár nyilvánvalóan lehetetlen pontosan és teljes bizonyossággal tudni, hogy milyen volt Mária arca, ennek a rekonstrukciónak az az érdeme, hogy közelebb hozza őt hozzánk… a saját képünkhöz.

A mesterséges intelligencia segítségével létrehozott női változaton arcmódosításokat hajtott végre és némi kézi művészi retusálást is végzett egy antropológiailag nőies és etnikai arc jobb meghatározása érdekében. Az eredmény egy 30 év körüli nő lett. A brazil szakember úgy döntött, hogy egy sminkelt Máriát mutat be, hiszen a Biblia legnagyobb hősnői közül néhányról tudott volt, hogy különös figyelmet fordítottak csinos megjelenésükre.

Mária felnőtt korában
Tény, hogy a közel-keleti nők történelmileg sminket használtak – beleértve a vörös ajakrúzst is – a bőr és az ajkak szárazságának a megelőzésére. Ez még az ókori Egyiptomban is gyakorlat volt – ahol Mária élete néhány évét töltötte. Minden bizonnyal ő is átvehette ezt a szokást, véli a szakember.

„A vita e témában végtelen, de feltételezhető, hogy azok a biológiai (vagy anyagi) elemek, amelyek Jézus megjelenését meghatározzák, azáltal, hogy genetikai örökségük csak Máriában található meg (mivel ő ember volt, nem pedig anyagtalan), az előbbit – a „fructus ventris”-t, a „méh gyümölcsét” – nagyon hasonlóvá tették az utóbbihoz, annak egyetlen testi őséhez” – állítja a brazil művész.

Amikor a 21. század meghökkentő technológiája olyan témákkal és ellentmondásos kérdésekkel foglalkozik, mint a hit és a láthatatlan, megértjük, miért nem kellett volna a hitet és a tudományt soha szétválasztani.

Az alábbi, a legapróbb részleteket is megjelenítő, 3D-s számítógépes grafikát alkalmazó CGI-technikával készült „hiperrealista” képek három különböző életkorban ábrázolják Máriát.




szerző: Dr. Fedineczné Vittay Katalin
fotók: Átila Soares
forrás: ZARÁNDOK.MA



A Guadalupei kegykép,
és a Guadalupei Szűzanya arca, mesterséges intelligencia technikáival, 3d rekonstrukcióval készült képe